TKS z NKM wz.38 FK-A 20 mm

TKS z NKM wz.38 FK-A 20 mm. Fot. MarkosTKS z NKM wz.38 FK-A 20 mm. Fot: Markos ©

1 września 2018 r., przy Pomniku Chwały Żołnierzy Armii Łódź w parku Helenowskim w Łodzi, obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz Dzień Weterana. Jednym z elementów tych uroczystości była prezentacja tankietki TKS z NKM wz.38 FK-A 20 mm.

W takim pojeździe, jak prezentowana podczas uroczystości tankietka, we wrześniu 1939 r. walczył Edmund Orlik - polski as pancerny i architekt powojennej Łodzi. We wrześniu 1939 r. plutonowy podchorąży Edmund Orlik był dowódcą półplutonu tankietek TKS, lekkich czołgów polskiej produkcji.Orlik stworzył taktykę walki z niemieckimi czołgami, polegającą na ataku z zaskoczenia przy wykorzystaniu zasłon terenowych i niewielkich rozmiarów TKS-a.Pod jego dowództwem niewielka tankietka okazała się bardzo skuteczną bronią przeciwpancerną. W czasie wrześniowych walk Edmund Orlik unieruchomił aż 13 niemieckich czołgów:

  •  14 września, pod Brochowem - 3 czołgi,
  •  18 września, w zasadzce w lesie pod Pociechą (Puszcza Kampinoska) - 3 czołgi,
  •  19 września, pod Sierakowem - 7 czołgów.

​Edmund Orlik doprowadził swojego TKS ​do Warszawy i wziął udział w obronie miasta.​ Po wojnie Edmund Orlik z rodziną przeniósł się do Łodzi. Był m.in. był asystentem na Wydziale Architektury PWSSP, kierownikiem zespołu architektonicznego w Miastoprojekcie Łódź, gdzie pełnił funkcję głównego projektanta. W 1955 r. zorganizował Wojewódzką Pracownię Urbanistyczną, a w 1958 r. został dyrektorem Zarządu Inwestycji Szkół Wyższych w Łodzi. Do najbardziej rozpoznawalnych projektów Orlika z tamtego okresu należą: Biblioteka Uniwersytecka, Studium Języka Polskiego dla Obcokrajowców oraz Wydział Biologii UŁ. Edmund Orlik zmarł nagle 8 kwietnia 1982 r. w Opolu. Spoczywa na Starym Cmentarzu Rzymsko - Katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Ponieważ w połowie 2018 r. w sklepach pojawił się doskonały model TKS-a z NKM wz.38 FK-A 20 mm opracowany przez firmę IBG Moodels, z myślą o modelarzach, którzy będą sklejali ten pojazd, postanowiłem zrobić trochę zdjęć TKS-a pochodzącego z kolekcji Jacka Kopczyńskiego. Niestety nie mogłem zrobić więcej zdjęć, ani pokombinować z ciekawszymi ujęciami, ponieważ tamtego dnia byłem tam... w pracy. Urząd Miasta Łodzi był organizatorem rocznicowych uroczystości, a ja miałem skoncentrować się na przydzielonych obowiązkach.

Odsłony: 7333