Powiedz NIE cenzurze i ograniczaniu dostępu do Internetu!

Kat.: Teksty Utw.: 28.04.2009 Markos E-mail

Już 5 maja w Parlamencie Europejskim odbędzie się ważne dla Internautów głosowanie. Dotyczące tak zwanego Pakietu Telekomunikacyjnego. Podpisz petycję! Powiedz NIE cenzurze i ograniczaniu dostępu do Internetu!


Pakiet ów umożliwia wprowadzenie radykalnych ograniczeń w dostępie do Internetu i podzielenie go na tak zwane "pakiety". Mówiąc krótko dostęp do Internetu w krajach należących do UE miałby wyglądać tak samo jak dostęp do programów telewizyjnych w kablówka czy platformach satelitarnych: im tańszy opłacasz pakiet, tym mniej możesz zobaczyć...

Proponowane rozwiązanie podobno ma służyć ograniczeniu piractwa w sieci, a skończy się tylko tym, że wieli ludzi straci dostęp do istotnych dla siebie witryn, bo można być pewnym na 100%, że w najtańszym pakiecie dostępu do Internetu znajdą się pewnie 2-3 najpopularniejsze w danym kraju portale w rodzaju naszego Onetu czy WP.pl, jakieś strony urzędowe i trochę "zapychaczy", by pakiet ładnie wyglądał. Ale dostęp do wielu witryn specjalistycznych, niszowych pewnie będzie dostępny dopiero po wykupieniu droższych pakietów.

Rodzi się też pytanie kto będzie decydował i jakimi kryteriami będzie się kierował ustalając jakie serwisy internetowe są "godne" tego by udostępnić je wszystkim, czyli by znalazły się w najtańszym pakiecie, a jakie nie? A może w najtańszym pakiecie znajdą się tylko te serwisy, których właściciele zapłacą "ważnemu urzędowi od pakietów internetowych" odpowiednią daninę? A może ma być tak, że to dostawca Internetu będzie sam określał jak Internet będzie podzielony między pakiety? A niby dlaczego on? Jakie ma do tego kwalifikacje?

Kto wie, czy nie okaże się, że właściciele stron będą musieli płacić jakiemuś "bardzo ważnemu urzędowi" coroczną daninę za zakwalifikowanie strony do pakietu podstawowego, co będzie jedynym sposobem na zagwarantowanie iż nasza strona będzie dostępna dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych posiadaczy pakietów "max", "platynowych" czy im podobnych. I takim parapodatkiem UE zapewni sobie dodatkowe źródło dochodów...

Która z tych diabelskich alternatyw nie weszła by w życie, zawsze będzie to ze szkodą dla internauty. Zawsze będzie oznaczało to dla nas wyższe koszty dostępu do Internetu lub ograniczoną swobodę w poruszaniu się po Internecie. I wcale nie będziemy mieli wyboru! Zmiana dostawcy Internetu, podobnie jak zmiana operatora kablówki, nie zawsze jest możliwą do zrobienia. Co z tego, że serwisy internetowe, które mnie interesują ma w swojej ofercie dostawca X, skoro na moim osiedlu nie ma jak się do niego podłączyć?

Nie ma się co łudzić, proponowane zmiany nie są wprowadzane w trosce o korzyśc i wygodę zwykłych ludzi. Te zmiany mają służyć jedynie wielkim koncernom oraz rządom, które liczą, że przy okazji będą mogły nas kontrolować w większym niż dotąd stopniu.

Podpisz petycję! Powiedz NIE cenzurze i ograniczaniu dostępu do Internetu!

Odsłony: 5428