75 rocznica Battle of Britain. Śladami Polaków w Bitwie o Anglię [ZDJĘCIA]

75 rocznica Battle of Britain. Śladami Polaków w Bitwie o Anglię75 rocznica Battle of Britain. Śladami Polaków w Bitwie o Anglię

W czerwcu 2015 r., miesiąc przed 75 rocznicą rozpoczęcia Battle of Britain (u nas znanej jako Bitwa o Anglię) po raz drugi wybraliśmy się do Londynu, w kolejną podróż śladami Polaków w Bitwie o Anglię.

Dwa lata wcześniej z Maćkiem odwiedziliśmy groby polskich lotników na Polish Air Force Cemetery w Northwood, zjawiliśmy się przed pomnikiem Polish War Memorial w Northolt oraz zwiedziliśmy RAF Museum w Hendon. Tym razem chciałem zobaczyć wraz z Dorotą i Maćkiem m.in. Battle of Britain Monument.

Battle of Britain Monument znajduje się w centrum Londynu przy Victoria Embankment (północny brzeg Tamizy), pomiędzy pomnikiem RAF (RAF Memorial) oraz mostem Westminster i Big Ben’em. W tym samym prawie miejscu, tyle że po drugiej stronie Tamizy, kręci się London Eye. Pomnik odsłonięto dziesięć lat przed naszą wizytą, 18 września 2005 r. Zaprojektował go Bill Bond, założyciel Battle of Britain Historical Society, a odsłonięcia pomnika dokonał książę Karol, o czym przypomina niewielka tablica…

Pomnik Battle of Britain Monument składa się z dwóch starych kamiennych konstrukcji. Zbudowano je w dawnych czasach, gdy pod londyńskimi ulicami jeździły pociągi ciągnięte przez parowozy, a zadaniem tych konstrukcji było odprowadzenie dymu z tuneli. W 2005 roku na kamiennych blokach umieszczono płaskorzeźby przedstawiające wydarzenia z czasów Bitwy o Anglię. Są tam sceny nawiązujące do walk lotników w 1940 r. jak i trudnych chwil ludności cywilnej angielskich miastach zaciekle bombardowanych przez Niemców. Jeśli ktoś ma taką możliwość powinien obejrzeć Battle of Britain Monument po zmroku, gdy włączone jest oświetlenie płaskorzeźb.

Ważną częścią pomnika są tablice z nazwiskami wszystkich 2937 alianckich lotników walczących nad Anglią w 1940 roku. Wśród nich są nazwiska 145 Polaków. Na pomniku umieszczono również godła alianckich dywizjonów, w tym dwóch polskich: 302 i 303. Warto wspomnieć w tym miejscu, że w czasie trwania Battle of Britain (od 10 lipca do 31 października 1940 r.) zginęło 544 alianckich lotników (w tym 29 Polaków), a zanim w 1945 r. zakończyła się wojna, kolejnych 795 lotników z Bitwy o Anglię straciło życie.

Na pomniku nie mogło zabraknąć słynnej sentencji Winstona Churchilla: “Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few”.

Więcej informacji o Battle of Britain Monument, w tym zdjęcia z odsłonięcia pomnika w 2005 r., można znaleźć na stronie: http://www.bbm.org.uk

#BoB75 #BoBPoles #145PolishFighterPilots #BoBPolishFighterPilots #BattleofBritain #Hurricane #Spitfire #RAF #BattleOfBritainMonument #BoBMonument

PS. Przez długie lata, od czasów, gdy jako uczeń toruńskiej podstawówki zainteresowałem się lotnictwem, marzyłem o odwiedzeniu miejsc związanych m.in. z polskimi lotnikami z czasów II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Chciałem stanąć przed pomnikiem w Northolt, zobaczyć samoloty na których latali nasi lotnicy... Dopiero gdy stuknęła mi pięćdziesiątka, z żoną i synem u boku zrealizowałem dziecięce plany. Renata, Jurek, Zosia i Marysia - bardzo Wam za to dziękuję.

Battle of Britain Monument - czerwiec 2015 r.

Polish War Memorial w Northolt - 2013 r.

Polish Air Force Cemetery w Northwood - 2013 r.

Odsłony: 9091