Praga 1989 r. Wspomnienia z wyblakłych odbitek

Praga 1989 r. - Most Karola.Praga 1989 r. - Most Karola.

Dawno nic nowego nie pojawiło się na mojej stronie. Dziś też nie będzie nowości, a jedynie "odgrzewane kotlety" z 1989 r.  Zapraszam do obejrzenia galerii nieco już wyblakłych zdjęć z przedinternetowej epoki. 

Znalazłem w szufladzie kilkanaście "kolorowych" zdjęć. Fotografowało się wtedy jeszcze na NRD-owskich negatywach ORWO, a odbitki robiło się na papierze z Bydgoskich Zakładów Fotochemicznych... Te wynalazki demoludów nawet zaraz po wywołaniu były takie "kolorowe inaczej", a po ponad 30 latach prawie wcale nie są już kolorowe. Ale Photoshop pomógł trochę je ożywić... Mam nadzieję, że gdzieś w czeluściach szaf i szuflad kryją się jeszcze negatywy z tamtego wyjazdu na OHP. Czesi wtedy strasznie krzywo na nas Polaków patrzyli, bo uważali, że to przez "burdel" robiony przez Wałęsę i Solidarność w Polsce, wszystko i nich zdrożało, łącznie z piwem ;)

Pojechałem na tamten "ohap" m.in. z Markiem Bernatkiem i Jackiem Staszczykiem (których nawet można wypatrzeć na zdjęciu przed pałacem prezydenckim). Los sprawił, że po latach od skończenia studiów wszyscy trzej mieszkamy z naszymi rodzinami w stosunkowo niedużej odległości od siebie. I pewnie, gdyby nie chiński koronawirus, oglądalibyśmy razem te zdjęcia siedząc wspólnie, każdy ze swoją szklaneczką np. ginu z tonikiem, którego Jacol nie cierpi :)

W Polsce tylu ludzi obalało komunę, że nam nie pozostało nic innego jak obalić komunę w Czechosłowacji. Przez miesiąc "budowaliśmy" osiedle w mały miasteczku Tyn nad Wełtawą. A tak na prawdę, to budowaliśmy fundamenty do obalenia komunizmu i Aksamitnej Rewolucji Vaclava Havla. To my pisaliśmy na cegłach Karta 77, Vaclav Havel. Solidarność chyba też pisaliśmy, bo wiedzieliśmy, że czerwonych to szczególnie wkurzało ;) Ferment jaki wtedy zrobiliśmy, w kilka miesięcy po naszym wyjeździe wyniósł Havla na prezydenta :)  

Tyn nad Wełtawą - trochę zdjęć z naszego pobytu... Wreszcie Jacka i Marka na kilku zdjęciach dobrze widać.

Odsłony: 2025